This page is hosted for free by zzz.com.ua, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 41.60 UAH.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Шкільне подвір'яНародний дім

Історія села


Соколя. Звичайне село, яких багато на Україні. Важко сказати, скільки століть воно має. Перша письмова згадка датується 1449 роком. Отже, 1999 року, згідно з першою письмовою згадкою, селу виповнилося 550 років, хоча насправді йому набагато більше.

За легендою, яку передають з роду в рід, назва села походить від соколів, які гніздилися у непрохідних лісах, що росли на цій болотистій місцевості. Сюди приїздили на полювання перемиські князі з дружинниками та боярами. Частина дружинників, котрі тут поселились, стали першими поселенцями  Соколі.

Через село протікає невелика річка(потік), яку називають Княжий Брід. Старожили казали, що потік Княжий Брід був колись повноводною непрохідною річкою. Є версія щодо походження назви Княжого Броду. Одного разу через село проїжджав князь Данило Галицький з військом. Князь не знав як перетнути річку. Тоді місцеві мешканці показали князеві брід, через який військо перейшло річку і з того часу річку стали називати Княжий Брід.

У 1524 році на Галичину напали татари на чолі з Асланом Султаном. Орда дійшла аж до Мостиськ, і спустошила саме місто і навколишні села. Особливо, потерпіли Соколя, Арламівська Воля та Гостинцеве, де після татарського набігу в селах залишилось по 5-7 родин.Cтарших людей татари повбивали, а молодих і дітей забрали в полон і погнали в Крим.

 

На місці тепершнього Потописька колись були непрохідні болота. Існувало повір’я, що у цих болотах водилися русалки. Під час набігів татар Потописько служило хорошим укриттям, оскільки, люди знали цю місцевіст уздовж і впоперек. На цих болотах колись гніздилися чайки, які скиглять у присутності людини. Під час нападу татар чайки видавали схованки людей, але татари не знали таємних стежок, і тому знаходили  свою смерть у трясовині. Пізніше болота висохли і тепер там пасовисько.

У шістнадцятому столітті холера не обминула і Соколю. У лісі на Корчунку є холерний цвинтар. При виїзді з лісу на Корчунок є мурована могила із залізним хрестом. Кладовище довкруги обкопане ровом.

Над потоком Раків, у місцевості Мала Верховина, в лісі один єврей мав млин і молов людям зерно на муку і крупу. Єврей святкував тільки єврейські свята, а християнських не визнавав, тому молов навіть на Великдень. І одного разу, коли у церкві на утрені заспівали Христос Воскрес…млин запався і пішов зовсім під землю, тільки забулькотіло за ним. Тепер на тому місці є озеро.

За переказами, хутір Фаріони заснований 1812 р. Після невдалого походу Наполеона на Москву, частина його армії розбіглася хто куди. І серед утікачів було кілька солдатів, котрі проходили через територію Соколі. Вони вирішили не тікати далі, і залишившись, заснували хутір Фаріони.

У серпні 1944р. до лав радянської армії мобілізували чоловіків із Соколі та сусідніх сіл. Але багато з них не бажали служити радянській армії. Тому збирались в урочищі Мочар і чекали вказівок від керівництва УПА. Знаючи про відмову від мобілізації і місцезнаходження людей, більшовики організували облаву. Керівництво УПА, знаючи про облаву, попередило своїх вояків та інших людей у лісі. Та попередження прийшло із запізненням. Під час облави загинули молоді і старші люди, залишивши сиротами своїх дітей.

Було в Соколі цілюще джерело…

Качмарик Іван Миколайович розповідає, що в селі Соколя біля хутору Фідзюри в лісі, поблизу урочища Зелена Гора було колись цілюще джерело.

Сюди приходили люди зі всіх сторін Мостиського району, брали воду, обливали руки. Витирали рани тряпками, їх викидали в ліс на знак, щоб хвороба відступила.

До першої світової війни  ліс належав пану Крейтеру, який жив у Мостиськах. Від джерела по течії вниз було викопано два малі ставки. Незважаючи на посуху, літом ставки були наповнені водою. Колгоспну худобу приганяли напувати до ставка, бо іншого водопою не було. Джерельна вода зимою не замерзала, до неї і сарни приходили воду.

У 1960 році у Соколі проводили нафторозвідувальні роботи. Існує думка, що через вибухи джерело було перекрите, і воно змінило своє русло. Тепер там вже все заросло кущами, травою, люди забули про джерело.

Походження прізвищ

Є села, в яких переважають окремі прізвища, наприклад в Черняві прізвище Федевич, на Годинях – як не кинеш палицею, обов’язково втрапиш або на Вовка або на Зайця, або на Босого.

В Соколі переважаючих прізвищ немає. Село існувало ще в княжі часи. Прізвища людей, які закінчуються на -ала, -ула, – нащадки княжих дружинників: Гарджала, Ванджала, Ригала, Цвігула, Саракула. Прізвища з суфіксом -ович, -евич, – боярського походження: Вахалович, Романович, Паркасевич, Базилевич, Федевич. Прізвище Фаріон має фламандське походження(фламандці – мешканці Бельгії та Нідерландів).

Шляхетські роди – Волянський, Височанський, Добрянський, Шуманський, Кондрацький, Дзюбінський, Нагребецький.

Турецькі родини: Шиян, Чехман, Пукас, Фулис, Шовтис. Чужі прізвища: Гурба, Стецина, Федина, Філь, Фіта, Качмар,Шот.

Українські селянські: Бойко, Бонк, Бучак, Андрейко, Гук, Гасюк, Гридовий , Груник, Збирко, Запотічний, Ізьо, Дуда, Калужний, Качмарик, Калита, Коваль, Колодка, Крив’як, Кубрак, Лазор, Лутчин, Мартин, Осідач, Яремко, Білик, Терешко, Сенчишин, Горбацьо, Баран, Вовчак.

Хронологічна таблиця

1449 р.Перша письмова згадка про Соколю
16 ст.Епідемія холери.
1524 р.Напад татар на Мостиська та околиці.Найбільше потерпіли Арламівська Воля, Соколя і Гостинцеве.
1789 р.Побудовано у Соколі церкву Архистр. Михаїла.
1812 р.Втікачами з армії Наполеона засновано хутір Фаріони.
1828 р.Церква Архистр. Михаїла у Соколі була освячена єп. Іваном Снігурським.
1840 р.Засновано школу у Соколі.
1848 р.У Лозиськах поставлено хрест в пам’ять знесення панщини у Австрії.
1905 р.Засновано в Соколі т-во Просвіта
1911 р.Побудовано школу на Крив’яках.
1.08.1914 р.Початок Першої світової війни
серпень-вересень 1914 р.В Соколі арештовано і вивезено у Австрію о. Черкавського Йосипа і 4 селян.
1930 р.На Крив’яках побудовано будинок для “Просвіти” і для крамниці.
1935 р.Повітовий огляд-конкурс хорових колективів у Мостиськах. під керівництвом Івана Гуміняка Соколя зайняла 2-ге місце.
01.09.1939 р.Початок Другої світової війни.
1940 р.Арешт Лутчина Михайла, Бучака Стефана, Гридового Данька, Крив’яка Григорія, Кривка Миколу.
1941 р.Побудовано нову церкву У Соколі.
23.06.1941 р.Арешт Гасюка Миколи, який був замордований у Судовій Вишні.
весна 1943 р.Набір в УНА Галичина. Приєдналися соколяни Калита Дмитро і Калита Андрій.
лютий 1944 р.Через Соколю проходив загін радянських партизанів під командуванням генерала Наумова.
19.08.1944 р.Масове вбивство радянськими військами мирних мешканців у соколянському лісі Мочар. Загинуло 21 особа.
1944 р.У Соколі та навколишніх селах виникають загони УПА.
21.10.1947 р.Вивезено в Сибір із Соколі 7 сімей.
січень 1950Примусове заснування в Соколі та на Крив’яках колгоспів.
14.05.1950 р.Вивезено в Сибір 14 сімей.
13.08.1950 р.Бій між енкаведистами і вояками УПА на Романовичах.
1951 р.Об’єднання соколянських колгоспів.
1959 р.“Укрупнення” колгоспів. Соколянський колгосп приєднали до гостинцівського.
1978 р.Побудовано нову школу на Крив’яках
1978 р.Побудовано крамницю у Соколі.
1979 р.Побудовано будинок культури у Соколі.
1980 р.Побудовано крамницю на Крив’яках.
1982 р.Збудовано поштове відділення на Крив’яках.
1992 р.Утворено селянську спілку “Соколи”
1994 р.Побудовано церкву Різдва Пресвятої Богородиці.
24.08.1996 р.Освячено хрест “5 років Незалежності України”.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: