This page is hosted for free by zzz.com.ua, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 41.60 UAH.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Шкільне подвір'яНародний дім

Духовність


Соколя, заснована княжими дружинниками мусила мати і якусь церковцю, тому що соколяни люди побожні і людська душа сама тягнеться до Бога.

Святині

Церква Св. Арх. Михаїла

Відомо, що місцевий парафіяльний храм існував вже у 1507 році. Попередня дерев`яна церква, яка походила з 1789 року, згоріла в кінці першої світової війни. У міжвоєнний період богослуження в Соколі відбувалися в дерев`яній каплиці, яка згоріла у 1939 році.

Існуюча сьогодні дерев`яна п`ятизрубна триверха церква збудована під час другої світової війни і є наймолодшою за віком. По другій світовій війні храм належав російській православній церкві, тепер – УАПЦ.

В основі плану вона має хрест, кути рамен якого заповнені невеликими прибудовами під односхилими дахами. Будівля має троє вхідних дверей плюс ще двоє належать ризницям, які прибудовані до вівтаря. З півночі та півдня кількість вікон нижнього ярусу, виявляється, не однакова: біля вхідних дверей з півночі замість одного вікна встановили образ за склом.

А ось на другому ярусі віконні отвори круглої форми вдало помякшують строгі форми храму. Восьмерик нави накритий банею з ліхтарем і маківкою. Трисхилі дахи вівтаря і бабинця завершують четверики з восьмибічними ліхтарями і маківками, але меншого розміру, а найменші вінчають двосхилі дахи бокових рамен. Вище церкви, на краю цвинтара стоїть дерев`яна дзвінниця.

Вона відповідає своїй назві через те, що завершена маківкою з хрестом, а всередині висять дзвони. Якщо перше і друге забрати, то перед нами – альтанка. На церковному подвір`ї не можна не звернути уваги на великий хрест з розп`яттям, який прикрасили штучним вінком з соснових гілок і троянд.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян Церкви України. Перемиська єпархія. Львів-1998. – 864 с.

 

Окрім, церкви Св.Арх. Михаїла у селі є церква Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ.

Хрести

У кожному селі є багато хрестів, кожен з яких  має своє значення. В Соколі таких хрестів разом з капличками близько двох десятків, і розміщені вони по усій території села. Частину з них тепер замінили, а також поставили декілька нових.

Хрест у центрі села

У центрі села Соколя при дорозі між цвинтарем і крамницею здавна стоїть хрест. Біля цього хреста наприкінці кінці 80-х років соколяни побудували могилу. На ній є напис: “Слава героям, які загинули за Україну в 1918 – 1953 роках”. На могилі майорить державний український прапор. Могила увінчана хрестом.

Хрест в пам’ять ліквідації панщини

На хуторі Лозиська при дорозі стоїть хрест, поставлений на пам’ятку про знесення панщини цісарем Францом Йосифом 15 травня 1848 року. Тепер кожного року 16 травня люди йдуть з церкви з процесією і тут священник відправляє Богослужіння.

Хрест на честь 5-річчя самостійності України

24 серпня 1996 року освячено восьмираменний хрест, поставлений біля народного дому “Просвіта” і огороджений парканом. На хресті зверху є барельєф голови Ісуса Христа у терновому вінку. Під ним – хрестик чотирираменний розміром 20 х 15 см . Внизу напис: “5 років України, 1991 – 1996 рр.”.

Хрест в урочищі Гора

Ще один хрест стоїть у с. Соколя в урочищі Гора. У 1914 році Росія пішла війною на Австро-Угорщину, захопила Перемишль. Потім російська армія почала відступати, і на річці Вишня зайняла оборону. З обох боків гинули солдати. Австрійці хоронили своїх у Ляцькій Волі (Волиця), а росіяни своїх – у Соколі на Горі. Посередині цього військового цвинтаря стояв хрест. У 1924 році частину похованих російських солдатів забрали і вивезли в Росію. У 60-х роках цей горбок розкопали і вивезли як пісок разом із людськими залишками у вигляді “вапна”. Залишився тільки хрест і цей горбок, на якому стоїть хрест, вищий від основи на 3 метри. До речі, серед загиблих було багато людей з Великої України.

Пам’ятний хрест в урочищі Мочар (у лісі)

У серпні 1944р. до лав радянської армії мобілізували чоловіків із Соколі та сусідніх сіл. Але багато з них не бажали служити радянській армії. Тому збирались в урочищі і чекали вказівок від керівництва УПА. Знаючи про відмову від мобілізації і місцезнаходження людей, більшовики організували облаву. Керівництво УПА, знаючи про облаву, попередило своїх вояків та інших людей у лісі. Та попередження прийшло із запізненням. Під час облави загинули молоді і старші люди, залишивши сиротами своїх дітей.

На місці їх загибелі восени 2012 року за сприяння голови Мостиської районної ради Ігоря Михайловича Стецини (мешканця Соколі) було встановлено пам’ятний знак у вигляді хреста, на якому написані імена загиблих: Бойко Степан, Бонк Іван, Гридовий Іван, Піх Григорій, Рожак Федір, Осідач Ганна і багатьох інших мешканців із Соколі, Малнова та Малнівської Волі. Загалом – прізвища 21 людини.

Окрім хрестів, на території села ще є і каплички. Одна з них розташована на території шкільного подвір’я, яка була освячена в честь жінок Мироносиць. 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: