Шкільне подвір'яНародний дім

Духовність


Соколя, заснована княжими дружинниками мусила мати і якусь церковцю, тому що соколяни люди побожні і людська душа сама тягнеться до Бога.

Святині

Церква Св. Арх. Михаїла

Відомо, що місцевий парафіяльний храм існував вже у 1507 році. Попередня дерев`яна церква, яка походила з 1789 року, згоріла в кінці першої світової війни. У міжвоєнний період богослуження в Соколі відбувалися в дерев`яній каплиці, яка згоріла у 1939 році.

Існуюча сьогодні дерев`яна п`ятизрубна триверха церква збудована під час другої світової війни і є наймолодшою за віком. По другій світовій війні храм належав російській православній церкві, тепер – УАПЦ.

В основі плану вона має хрест, кути рамен якого заповнені невеликими прибудовами під односхилими дахами. Будівля має троє вхідних дверей плюс ще двоє належать ризницям, які прибудовані до вівтаря. З півночі та півдня кількість вікон нижнього ярусу, виявляється, не однакова: біля вхідних дверей з півночі замість одного вікна встановили образ за склом.

А ось на другому ярусі віконні отвори круглої форми вдало помякшують строгі форми храму. Восьмерик нави накритий банею з ліхтарем і маківкою. Трисхилі дахи вівтаря і бабинця завершують четверики з восьмибічними ліхтарями і маківками, але меншого розміру, а найменші вінчають двосхилі дахи бокових рамен. Вище церкви, на краю цвинтара стоїть дерев`яна дзвінниця.

Вона відповідає своїй назві через те, що завершена маківкою з хрестом, а всередині висять дзвони. Якщо перше і друге забрати, то перед нами – альтанка. На церковному подвір`ї не можна не звернути уваги на великий хрест з розп`яттям, який прикрасили штучним вінком з соснових гілок і троянд.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян Церкви України. Перемиська єпархія. Львів-1998. – 864 с.

 

Окрім, церкви Св.Арх. Михаїла у селі є церква Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ.

Хрести

У кожному селі є багато хрестів, кожен з яких  має своє значення. В Соколі таких хрестів разом з капличками близько двох десятків, і розміщені вони по усій території села. Частину з них тепер замінили, а також поставили декілька нових.

Хрест у центрі села

У центрі села Соколя при дорозі між цвинтарем і крамницею здавна стоїть хрест. Біля цього хреста наприкінці кінці 80-х років соколяни побудували могилу. На ній є напис: “Слава героям, які загинули за Україну в 1918 – 1953 роках”. На могилі майорить державний український прапор. Могила увінчана хрестом.

Хрест в пам’ять ліквідації панщини

На хуторі Лозиська при дорозі стоїть хрест, поставлений на пам’ятку про знесення панщини цісарем Францом Йосифом 15 травня 1848 року. Тепер кожного року 16 травня люди йдуть з церкви з процесією і тут священник відправляє Богослужіння.

Хрест на честь 5-річчя самостійності України

24 серпня 1996 року освячено восьмираменний хрест, поставлений біля народного дому “Просвіта” і огороджений парканом. На хресті зверху є барельєф голови Ісуса Христа у терновому вінку. Під ним – хрестик чотирираменний розміром 20 х 15 см . Внизу напис: “5 років України, 1991 – 1996 рр.”.

Хрест в урочищі Гора

Ще один хрест стоїть у с. Соколя в урочищі Гора. У 1914 році Росія пішла війною на Австро-Угорщину, захопила Перемишль. Потім російська армія почала відступати, і на річці Вишня зайняла оборону. З обох боків гинули солдати. Австрійці хоронили своїх у Ляцькій Волі (Волиця), а росіяни своїх – у Соколі на Горі. Посередині цього військового цвинтаря стояв хрест. У 1924 році частину похованих російських солдатів забрали і вивезли в Росію. У 60-х роках цей горбок розкопали і вивезли як пісок разом із людськими залишками у вигляді “вапна”. Залишився тільки хрест і цей горбок, на якому стоїть хрест, вищий від основи на 3 метри. До речі, серед загиблих було багато людей з Великої України.

Пам’ятний хрест в урочищі Мочар (у лісі)

У серпні 1944р. до лав радянської армії мобілізували чоловіків із Соколі та сусідніх сіл. Але багато з них не бажали служити радянській армії. Тому збирались в урочищі і чекали вказівок від керівництва УПА. Знаючи про відмову від мобілізації і місцезнаходження людей, більшовики організували облаву. Керівництво УПА, знаючи про облаву, попередило своїх вояків та інших людей у лісі. Та попередження прийшло із запізненням. Під час облави загинули молоді і старші люди, залишивши сиротами своїх дітей.

На місці їх загибелі восени 2012 року за сприяння голови Мостиської районної ради Ігоря Михайловича Стецини (мешканця Соколі) було встановлено пам’ятний знак у вигляді хреста, на якому написані імена загиблих: Бойко Степан, Бонк Іван, Гридовий Іван, Піх Григорій, Рожак Федір, Осідач Ганна і багатьох інших мешканців із Соколі, Малнова та Малнівської Волі. Загалом – прізвища 21 людини.

Окрім хрестів, на території села ще є і каплички. Одна з них розташована на території шкільного подвір’я, яка була освячена в честь жінок Мироносиць. 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: